Diş Çekimi

Ağrısız Diş Çekimi...

Ağız diş ve çene cerrahisi, ağız içindeki tüm gömülü dişlerin yanı sıra , ağız ve dişlere bağlı kistik yapıların cerrahi işlemler ile çıkartılmasını ve protez yapımına yardımcı olmak için ağzın ve komşu bölgelerin sert ve yumuşak dokularında yapılan düzeltmeleri içerir. Bu cerrahi işlemlerin başlıcaları, tümör ve kist ameliyatları, çene kırıkları, diş çekimi, gömülü ve zorlu diş çekimleri, endodontik cerrahi, sinüs lifting, ekstraoral-intraoralapse drenajı, ortodontik ameliyatlar, rekonstrüktif çene-yüz cerrahi (yumuşak-sert doku greftlemeleri, distraksiton osteogenezis), implant cerrahisi, TME hastalıkları tedavisi ve cerrahisi, ağız hastalıkları teşhis ve tedavileri ve lazer cerrahisi. Tüm bu işlemler uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilir.

Gömülü Yirmi Yaş Diş Çekimleri

Günümüzde daha fazla hazır gıda kullanılması, tüketilen yiyeceklerin daha yumuşak olması nedeniyle insanların çene yapısının ufalması yirmi yaş dişlerinin daha fazla oranda gömülü kalmasına neden olmaktadır. Sanılanın aksine tüm yirmi yaş dişlerinin çekimi gerekli değildir. Doğru pozisyonda çıkan, çevre dişlere ve dokulara zarar vermeyen, çenede sıkışmalara yol açmayan yirmi yaş dişlerinin ağızda kalmasında hiçbir sakınca yoktur.
Fakat,

Sürekli yirmi yaş bölgesinde çene kaslarına ve boyun bölgesine vuran ağrılı iltihaplar (perikoronit)
Çevre dişlerde çürük oluşumu
Diğer dişlerde çapraşıklık
Yirmi yaş dişi çevresinde kist
Çevre bölgelerde ağrılar
gibi şikayetlere neden olan yirmi yaş dişlerinin cerrahi olarak alınması gerekmektedir.

Öncesinde alınan panoramik çene röntgeniyle olası problemler değerlendirilir ve gömülü yirmi yaş diş çekimi planlanır. Hastalara işlem süresince ve sonrasında neler yaşayabileceği anlatılır ve işlem gerçekleştirildikten sonra gerekirse dikişlerle yara kapatılır. Böylece işlem bölgesinde çok daha hızlı ve konforlu bir iyileşme sağlanır.